Доклад: Мръсни Ценни Метали

titlepagecover-page-bg-no-logos

Доклад от мисия на представители от Банкуоч за разкриване на фактите за металургичното предприятие на Дънди Прешъс Металс в Цумеб, Намибия. 

Темата на настоящия доклад не е обичайната забавена реакция на еколозите. Тук разглеждаме по-подробно дейностите на минна компания, която се счита от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за шампион в сферата на екологията и в социалната сфера.

Доклад: Мръсни ценни метали

Dirty Precious Metals Namibia Report 2016

Bericht: Schmutziges Edelmetalle

„Дънди Прешъс Металс“ е международна минна компания със седалище в Канада, регистрирана на борсата в Торонто със заводи в България (мина Челопеч), Армения (мина Капан) и Намибия (металургично предприятие Цумеб). Понастоящем компанията има планове да открие нови мини в България и в Сърбия.

Защо създадохме настоящия доклад? 

Металургичният Комбинат в Намибия представлява голяма комерсиална пещ, разположена в централната част на Намибия. Пещта функционира от 1960 г., като предимно се използва за обработване на мед и е една от малкото пещи в света, подходяща за третиране на сложни арсенови и оловни концентрати. Топилната пещ в Цумеб е придобита от „Дънди Прешъс Металс“ през 2010 от „Уедърли Майнинг Интернешънъл“. Луи Драйфус Комодитис Металс Суис  SA притежава ексклузивните права за закупуване на концентрат от Челопеч за производство на ишлеме чрез пещта и ексклузивна договорка за допълнителна доставка на концентрат за производство на ишлеме в пещта включително до 2020 г.

Българските партньори на Мрежата CEE Bankwatch от десет години насам наблюдават някои от проектите на ДПМ. Заедно с други български активисти ние даваме препоръки или директно опонираме на много от дейностите на компанията в България и Армения, начело с първото инвестиционно предложение през 2005 за проект “на зелено“ за златна мина на открито в Крумовград, България.

След това последва нашата опозиция относно инвестиционно предложение от 2008 за технология за извличане на злато с цианид в мината в Челопеч в България. Редица екологични съображения представляваха част от нашия фокус през целия този период, включително и предишното лошо състояние на хвостовите басейни и транспортът на концентрата от мината в Челопеч, който причиняваше замърсяване и прах на гарата в Златица. Ние също така имахме шанса да проверим условията около цинковите и сребърни мини в Капан, Армения, и се запознахме с някои социални въпроси, касаещи всички тези проекти.

Много внимание се отдели на инвестицията „на зелено“ в златната мина в Крумовград, България. Посредством натиска, упражнен от гражданското общество и здравия разум на мениджмънта на ДПМ, мащабът на този проект беше съществено намален, а следователно и влиянието му върху околната среда. След проведените протести беше въведена промяна в първоначално предвидената технология. Отпаднаха плановете за промиване с цианид, което предотврати вноса, използването и изхвърлянето на стотици тонове цианид в България.

Наблюдения от Намибия 

Точно преди една година, между 10-ти и 21-ви август 2015 г., екип от „За Земята“ посети мините в Намибия. Основните наблюдения, а в някои случаи и сравнения с поведението на компанията в България, са изведени в настоящия доклад.

1: Лиса на достатъчно информация за топилната пещ в Цумеб

Може би един от най-поразителните факти, идентифицирани месеци преди мисията и по време на нея е липсата на смислена информация за проекта в Цумеб, макар в последния доклад  за устойчиво развитие на ДПМ да се твърди, че прозрачността е една от основните ценности на компанията. Натъкнахме се на пълна секретност, която ескалира в параноично поведение, когато се появихме пред портите на пещта.

2: Устойчивото управление означава отговорност по цялата верига на производството

Нашето разбиране за “устойчиво управление” носи смисъла на отговорност към околната среда по цялата верига на производството.  Дънди Прешъс Металс силно се рекламира като прогресивна златодобивна компания, “лидер в подпомагането на устойчив растеж и екологичната отговорност”, и  компания, за която от водещо значение са здравето и безопасността на местните общности. Фактите посочени в настоящия доклад не показват подобна практика. Лоялността на компанията към местното население спира до там, до където спират законовите рамки на държавата, в която се намират комбинатите. Разбираемо е, че в Намибия, Перу, Армения, България, Канада и Холандия, изискванията от държавите са на светлинни години разлика. Позволява ли това безпрецедентно потъпкване на човешки и граждански права?

3: Казусът в Цумеб повдига важни въпроси относно сложните схеми, по които Европа изнася източници на замърсяване към страните от развиващия се свят. 

Ако Дънди Прешъс Метълс и другите сходни предприятия, продължават да прикриват следите си в международни схеми, липса на информация и неангажираност към здравето на местното население, то  нашият призив към инвеститорите е:

Не инвестирайте в злато и други ценни метали. Те представляват просто една стока, за която много хора считат като безопасно нещо, в което да вложат парите си, но в последни години много икономисти считат златото се за нов инвестиционен балон. Повишаването на цените на златото поради високото търсене също така прави възможно използването на по-сложни и рисковани техники за добив или служи като стимул за компании които предимно търсят печалба да направят така, че да заметат праха от добив на злато под килима. ”

 


Доклад: „Мръсни ценни метали“

You may also like...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *